Porady

Jak uszyć torebkę?

Torebka typu tote jest jednym z najbardziej uniwersalnych i lubianych modeli torebek. Jej prosta budowa czyni ją wytrzymałą, a także bardzo praktyczną. Może być zabierana na różne wyjazdy – do sklepu, czy też na plażę. Uszyta z modnych kolorów doskonale pasuje do bardziej eleganckich stylizacji, ale dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi można ją dopasować do każdej okazji. Każdy, kto chce uszyć sobie torebkę typu tote może samodzielnie stworzyć jej wykrój. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak uszyć torebkę!

Materiały potrzebne do uszycia torebki

Do własnoręcznego uszycia torebki potrzebne są:

  • materiał do wykonania zewnętrznej warstwy, np. wodoodporona tkanina poliestrowa,
  • drugi materiał zewnętrzny do szycia m.in. uchwytów np. ekoskóra czy sztuczny zamsz alcantara,
  • podszewka – np. tkanina bawełniana,
  • zamek o szerokości 5 mm oraz długości ok. 40 cm

Ważne są jeszcze elementy służące za usztywnienie torebki, takie jak:

  • flizelina,
  • włóknina wigofil 150 g/m2.

Szycie toreb z tkanin może odbywać się na wiele sposobów. Poniżej prezentujemy jeden z nich.

Wycinanie elementów

Z materiału zewnętrznego (np. poliestru) należy wyciąć:

  • 2 elementy, które oznaczymy numerem 1 i będą stanowiły przód i tył torebki,
  • 2 elementy o numerze 2 – listwy zamka,
  • 1 element o numerze 4 – prostokąt, którym wykończymy końcówkę zamka,
  • 2 elementy o numerze 6 stanowiące obłożenie góry torebki.

Z drugiego materiały zewnętrznego wytnij następujące elementy:

  • 1 element o numerze 2 ze złożonego materiału – to będzie dół oraz dno torebki,
  • 2 elementy o numerze 7 – przyszłe rączki torebki.

Z podszewki natomiast należy wyciąć:

  • 2 elementy  o numerze 3 – listwę zamka,
  • 1 element o numerze 5 ze złożonego materiału – podszewkę.

Usztywnianie elementów

W celu usztywnienia poszczególnych elementów należy z fizeliny wyciąć:

  • 2 element o numerze 3 – flizelinę należy nakleić na lewej stronie elementów 3 wyciętych z podszewki,
  • 2 element u numerze 6 – tutaj flizelinę naklejamy na lewej stronie elementów oznaczonych numerem 6.

Pozostaje jeszcze wycięcie elementów z wigofilu:

  • 2 elementy oznaczone numerem 3 – wykorzystamy te elementy już w trakcie szycia,
  • 2 elementy o numerze 1 – należy doszyć je na lewej stronie (w obrębie dodatków na szwy) do elementów z numerem 1 wyciętych z materiału zewnętrznego – w ich rogach dolnych można wyciąć małe kwadraty (ok 1,2 x 1,2 cm), ponieważ wypadnie tam dużo warstw do przeszycia,
  • 1 element o numerze 2 na złożeniu – należy przyciąć wigofil 1,2 cm od góry i dołu (będą to zapasy na szwy + dodatkowe 2 mm) i doszyć na lewej stronie ekoskóry (element z numerem 2), szyj tylko w miejscach, gdzie wigofil nachodzi na dodatki na szwy.

Szycie torebki z zamkiem krok po kroku

Szycie panelu z zamkiem

Najpierw należy wykorzystać elementy numer 3, 4 i zamek oraz zszyć je razem. Następnie w środku listwy trzeba umieścić wigofil tak, aby mieścił się on pomiędzy linią stebnowania na panelu. Włożenie wigofilu do listwy może być trudne – należy je odpowiednio dopasować i starannie wsunąć jego fragmenty pod dodatki na szwy. Po tym kroku pozostaje jeszcze przeszycie warstw materiałowych wzdłuż brzegów, a także – jeśli to konieczne – obcięcie możliwie mocno wysuniętego wigofilu do brzegu materiału.

Szycie podszewki i wszywanie panelu z zamkiem

Przygotuj wszystkie potrzebne elementy (z numerami 5 i 6 oraz listwę z zamkiem). Najpierw należy zaznaczyć środek listwy i po obu stronach go naciąć. Następnie ułożyć ją tyłem do prawej strony podszewki, a prawą stronę obłożenia ułożyć na górze podszewki. Całość trzeba ze sobą zespolić na krawędzi górnej, po czym przeszyć wszystko razem.

Następnie zaprasuj szwy do dołu w kierunku podszewki. Wykonaj przeszycie ok. 6 mm od krawędzi obszycia. Jednym ze sposobów jest stębnowanie obłożenia i zaprasowywanie brzegów do góry. Możesz również skomponować listwę tak, aby znalazła się wewnątrz torby.

Ułóż drugą połówkę listwy tyłem do przeciwnej strony podszewki, aby uzyskać równą linię i centrowanie. Rozepnij zamek i przykryj listwę tkaniną w celu łatwiejszego układania elementów. Następnie szyj wzdłuż górnego brzegu, a po zakończeniu tego procesu, góra twojej podszewki będzie już gotowa. Twoja torebka musi mieć już wykończoną górę, ale wciąż niezszyte boki i dno.

Złóż podszewkę na pół, tak aby zamek znajdował się wewnątrz. Następnie przeszyj boki torebki, pozostawiając większy otwór w jednym z końców, by móc wywrócić całość. Poza tym, dobrze jest rozprasować zapasy na szwy. 

Zszycie dolnych rogów podszewki wymaga dobrej umiejętności szycia na maszynie. Aby wykonać to prawidłowo, należy dobrze zaplanować połączenie szwu bocznego ze środkiem dna. Następnie należy przeszyć rogi, a na koniec zaprasować zapasy na szwy, kierując je w stronę boku podszewki. Jeśli materiał jest odpowiednich rozmiarów, tak aby zapasy dało się umieścić wewnątrz torebki bez powodowania zgrubienia, nie ma potrzeby przycinania dodatków na szwy rogów. Zazwyczaj przycinanie takich miejsc uniemożliwi uformowanie solidnych, trwałych i estetycznych rogów torebki.

Szycie rączek z ekoskóry

Przygotuj elementy z numerem 7 na rączki. Aby ułatwić zawijanie ich boków, narysuj na obu stronach linię środka.

Połączenie dwóch elementów można wykonać, wykonując tzw. zawijanie pasków. Aby to zrobić, należy wybrać dwa materiały o różnej długości: jeden powinien być krótszy niż drugi. Następnie trzeba po obu stronach krótszego elementu zacząć składać materiał do środka, tworząc tak zwaną fałdę. Krótszy pasek powinien być prawidłowo wycentrowany w stosunku do dłuższego – odległość między końcem a środkiem powinna dochodzić do 4 cm. Po tym należy przeszywać boki fałdy blisko krawędzi materiału, zaczynając i kończąc szycie 2 cm od końca krótszej części. 

Następnym krokiem jest zawinięcie drugiego boku rączek tak, aby oba brzegi połączyły się ze sobą. Należy przeszyć brzegi w ten sam sposób jak poprzednio. Ważne jest, aby szwy były odpowiednio zabezpieczone, co można osiągnąć przez zawiązanie supełka .

Zszywanie wierzchniej warstwy i doszywanie rączek

Podczas tworzenia torebki, należy składać dwie części przodu oraz tyłu do jej dolnej strony (elementy z numerami 1 i 2). W miejscu dodatków na szwy umieść wigofil i stębnuje dół wśród gotowych już szwów – ok. 6 mm od krawędzi łączenia.

Na przedniej i tylnej części torebki w odległości ok 7 cm od środka (rozstaw 14 cm) powinno się umieścić końce rączek (ok. 10 cm od górnej krawędzi torby).

Zacznij od zszywania krótszego paska, jednocześnie pozostawiając dłuższe nitki do wiązania na lewej stronie. Następnie przeszyj jeden bok i górną część (prostopadle do rączki, w miejscu połączenia szwu). Po przeszyciu drugiego boku, maszynę pozostaw z igłą wbitą w materiał przy krawędzi tylnego, skróconego paska. Podnieś stopkę i zawiń przód rączki pod spód tak, aby jego krawędź spotkała się z tylną. Następnie kontynuuj szycie całej rączki,  aż dotrzesz do początku szwu. Na końcu przeciągnij nitki na lewą stronę torebki i zwiąż je supełkiem. Przytwierdź w ten sposób cztery końce rączek.

Zszyj obustronnie rączki torebki, aby wzmocnić je i ozdobić. Przewiń ją do wewnątrz, tak by prawa strona znalazła się na wierzchu, a następnie przeszyj jej boki. Upewnij się, że szwy łączące przedni i tylny panel z dnem idealnie ze sobą współgrają. Wykonaj staranne rozłożenie i spłaszczenie dodatków na szwy wierzchniej warstwy. Złóż dolne rogi torby i przeszyj je. Zgięcia powinny ukształtować się w ten sam sposób, co w podszewce – po to, by szwy boczne doskonale łączyły się z centrum dna.

Doszywanie podszewki do torebki

Aby uszyć idealną torebkę, należy najpierw połączyć warstwę wierzchnią z podszewką. Ta operacja może być wykonana na dwa sposoby – składając jeden element na drugim prawymi stronami do siebie lub układając je odwrotnie. Następnie łączysz boki oraz krawatki materiału, a pozostałe fragmenty szyjesz razem. Po przeszyciu torebki wokół należy obrócić ją na stronę prawą poprzez otwór w podszewce.

Teraz trzeba ułożyć wewnętrzną podszewkę i zszyć ok. 6 mm od górnej krawędzi. W trakcie szycia trzeba zwrócić uwagę, aby nie przyszyć rączek torby. Na samym końcu pozostaje zamknąć otwór w podszewce – zrobisz to albo ręcznym ściegiem krytym albo na maszynie do szycia.

O mnie

Moje wpisy

Hej, jestem Aneta. Moją największą pasją jest szycie, zwłaszcza na maszynie - uwielbiam tworzyć unikalne projekty od podstaw. Przez lata zgłębiałam tajniki różnych technik szycia, od haftu po patchwork, i zawsze staram się doskonalić swoje umiejętności.