Szycie

Jak wszyć podszewkę do płaszcza?

Dziś zaprezentuję, jak zrobić podszewkę do żakietu lub płaszcza i połączyć ją z warstwą wierzchnią.

Wszywanie podszewki – instrukcja krok po kroku

Poduszki

Wierzchnia część ubrania jest już gotowa. Jeśli planujesz dodanie poduszek, teraz jest odpowiedni moment na ich wszywanie. Poduszkę składamy na pół i przymocowujemy ją do szwów na ramionach. Brzeg poduszki wsuwamy ok 1 cm do rękawa, co pozwala na lepsze ułożenie mankietu. Jeśli pracujemy z zapasem materiału o szerokości 1 cm, to jest to niezwykle proste – krawędź poduszki kończy się tam, gdzie zapas po wyprasowaniu. Niektóre poduszki są niesymetryczne, z przednią częścią krótszą od tylnej. Zazwyczaj mają wtedy oznaczone miejsce na barku, na przykład kropki. Jeśli poduszki są małe, warto przyszyć resztę ich krawędzi od strony rękawa.

Sprawdź: Dziura w swetrze

Podszewka

Wzór podszewki tworzymy na podstawie głównego wykroju, wprowadzając drobne modyfikacje:

  • Układamy elementy wykroju: rewers na przodzie i odszycie podkroju szyi z tyłu. Rysujemy linię łączącą te części. Odcinamy niepotrzebne fragmenty z przodu i z tyłu (tj. część rewersu i odszycia). Musimy dostosować wzór podszewki, ponieważ w przeciwnym razie wyszłaby za duża ilość materiału. Wewnętrzną część rewersu i odszycia już mamy, ale wykonane z głównego materiału, nie podszewki.
  • Wszędzie dodajemy około 1 cm zapasu. Wyjątek stanowi podłożenie dołu i rękawów – tutaj podszewkę wycinamy równo z linią wykroju.

Podczas wycinania elementów z podszewki, istotne jest, aby uwzględnić dodatkowy luz na tyle. Aby to osiągnąć, układamy tylną część przy złożeniu tkaniny i przesuwamy górną krawędź o około 2 cm. Następnie cięcie wykonujemy tak, jakby tył nie miał szwu środkowego.

Przeszywamy podszewkę wzdłuż linii szycia na długości około 5 cm, nie zapominając o zakończeniu szwów – żeby długości odszycia na dole i z tyłu się zgadzały. W ten sposób na wysokości pleców otrzymujemy „worek”, który gwarantuje swobodę ruchu i zapewnia, że podszewka się nie zniszczy.

Zszywamy wszystkie elementy podszewki, łącząc je w sposób analogiczny do powierzchni wierzchniej. Jeśli w projekcie przewidziano kieszenie w podszewce, powinniśmy je teraz przyszyć.

Następnie podszewkę łączymy z warstwą wierzchnią – wsuwamy jej prawą stronę w prawą stronę podszewki. Zaznaczamy miejsca, w których te dwie warstwy mają się spotkać – na przykład linia talii, środek tylnej części, linie ramion etc.

Kolejny krok to równomierne przypięcie dwóch warstw szpilkami i przyszywanie ich razem. Pamiętaj, aby nie zszywać dolnej krawędzi – przez ten otwór przewrócimy podszewkę na prawą stronę.

Na koniec szpilkami przypinamy podłożenie dołu. Robię to, prowadząc szpilki po skosie od końca rewersu do końca odszycia.

Sprawdź: Jak naprawić zamek w kurtce