Porady

Jak naprawić zamek w kurtce?

Kiedy temperatura spada i wiatr mocno wieje, a w Twojej ulubionej kurtce akurat niespodziewanie psuje się suwak. Kto z nas tego nie doświadczył? To nie tylko irytujące zdarzenie, ale także kosztowne – dobra kurtka to niebagatelny wydatek. W tym artykule podaję kilka wskazówek, jak samodzielnie naprawić zamek w kurtce. 

Jak zreperować zepsuty zamek w kurtce – 3 skuteczne metody

Kiedy zamek przestaje działać, moim pierwszym krokiem jest użycie świecy. To stare, ale sprawdzone rozwiązanie, którego nauczyła mnie babcia. Najlepiej sięgnąć po długą, białą świecę. Starannie potrzyj nią zamek, starając się nie brudzić materiału kurtki. Wosk ułatwi przesuwanie suwaka po ząbkach. Metoda ta jest skuteczna w przypadku nieznacznie zużytych zamków. 

Druga technika polega na dociśnięciu suwadła przy użyciu kombinerek. Czasami problem z działaniem zamka wynika z deformacji suwadła, które trzeba doprowadzić do pierwotnego kształtu. Jednak uważaj, aby nie dociskać go zbyt mocno.

Ostatnią opcją jest wymiana suwaka. To konieczność, gdy inne metody zawodzą lub suwak jest fizycznie uszkodzony (na przykład widoczne są wyrwane ząbki lub podarła się taśma). Zmiana suwaka w kurtce wymaga użycia maszyny do szycia. Jest to jedna z nielicznych napraw, do których nie zalecam ręcznego szycia. Jeżeli nie masz dostępu do maszyny, powierz to zadanie profesjonalnej krawcowej. W niektórych miastach istnieją centra aktywności społecznej, gdzie można skorzystać z maszyny do szycia i wsparcia wolontariuszy.

Jak wymienić suwak

Zamiana zamka w kurtce może wydawać się nieco skomplikowana, nawet jeśli masz doświadczenie w szyciu. Ale nie ma co się bać! Wymiana suwaka nie jest trudna, jednak wymaga trochę cierpliwości. Jeśli potrafisz szyć prosto i masz odpowiednią stopkę do zamków, to na pewno sobie poradzisz.

Są różne rodzaje kurtek. Poniższe wskazówki zostały opracowane na podstawie konkretnego modelu, ale będą odpowiednie dla każdego typu kurtki.

Zanim zaczniesz wypruwać zamek, upewnij się, że Twoja maszyna podoła przeszyciu tak grubej warstwy materiału!

Instrukcja, jak wymienić zamek w kurtce

Zmierz długość suwaka i kup taki sam lub podobny. Nie wybieraj najtańszej opcji! Jeżeli już decydujesz się na naprawę, to niech będzie skuteczna i trwała. Wymiana zamka jest też okazją do wprowadzenia małych ulepszeń, na przykład instalacji modelu, który można odpinać z obu stron.

Dokładnie obejrzyj swoją kurtkę. Sprawdź, jak zamek został wszyty i jak wykończony. Możesz zrobić zdjęcie. Twoim celem jest przywrócenie jej do poprzedniego stanu. W moim przypadku z jednej strony użyto plisy (podobnej do tych, które znajdują się w większości kurtek), a szwy zostały ukryte pod elastyczną lamówką.

Odpruj suwak. Rozpocznij kilka centymetrów powyżej dołu. Trzymając z jednej strony zamek, a z drugiej strony tkaninę, rozciągnij/odsłoń szew, który przyszywa zamek. Popruj trochę. Pociągnij mocniej, ale uważaj, aby nie rozerwać materiału. Sprawdź, czy nie ma drugiego szwu. Jeżeli jest, rozpruj go i powiększ otwór. Następnie powiększaj tę dziurę, przecinając kolejne rzędy szwów, aż usuniesz cały zamek.

Usuń resztki nici ze szwów. Możesz użyć do tego palców, pęsety, czy rolki do czyszczenia ubrań. Nie prasuj. Pilnuj, aby zachować wszystkie oryginalne zagięcia. W taki sposób osiągniesz pożądany efekt naprawy.

Jak wszyć zamek do kurtki

Najpierw rozepnij zamek. Za pomocą szpilek przypomnij go do przedniej części kurtki – lewa strona do lewej, ścieg powinien znaleźć się na zgięciu po poprzednim zamku. Możliwe, że konieczne będzie odprucie części listwy podwinięcia dołu. 

Następnie zamknij suwak i upewnij się, że jest prawidłowo zamocowany. Przyfastryguj zamek. Ponownie sprawdź, czy wszystko wygląda poprawnie. 

Zamocuj plisę po odpowiedniej stronie kurtki (prawdopodobnie po lewej stronie, odnieś się do zdjęcia, które zrobiłeś wcześniej). Zamek powinien znajdować się między kurtką a plisą. Przyfastryguj go w tej samej linii co poprzednio. Zamknij suwak i sprawdź, czy wszystko leży dobrze. 

Następnie przyszyj na maszynie zamek do obu stron kurtki. Zastosuj stopkę do wszywania zamków. Sprawdź, czy suwak działa prawidłowo. Jeżeli jest to konieczne, wyprasuj szwy. 

Na końcu ostrożnie ostębnuj szew wzdłuż zamka po obu stronach. Staraj się trafić w miejsce oryginalnego przeszycia – dobierz odpowiedni kolor nici. Jesli szew w kurtce został wykończony elastyczną lamówką, to możesz po prostu przyszyć ją ręcznie ściegiem krytym. Pozostaje jeszcze przyszycie listwy podwinięcia dołu i gotowe!

O mnie

Moje wpisy

Hej, jestem Aneta. Moją największą pasją jest szycie, zwłaszcza na maszynie - uwielbiam tworzyć unikalne projekty od podstaw. Przez lata zgłębiałam tajniki różnych technik szycia, od haftu po patchwork, i zawsze staram się doskonalić swoje umiejętności.