Szycie

Jak zaszyć dziurę w swetrze?

Każdy ma ten jeden, ulubiony sweter, który jest niemal bezcenny, zwłaszcza gdy wykonany jest z wysokiej jakości materiału. Swój kardigan nabyłam ponad rok temu i byłam zdumiona, gdy znalazłam go pośród wielu swetrów z akrylu. Przede wszystkim jest on w moim ulubionym kolorze liliowym, a także jest bardzo dobrej jakości. Jestem pewna, że ten sweter pozostanie ze mną na wiele lat.

 A w tym poście opowiem, jak poradzić sobie z problemem, gdy pojawi się dziura w swetrze.

Dziura w swetrze – co zrobić?

Pewnego dnia przypadkowo zaczepiłam się o wystający wkręt i niestety zrobiła się dziura, co mnie bardzo zasmuciło.

Oceniłam szkody, a wynik był taki, że jedno oczko było przecięte, a dwa spadły – są to określenia stosowane w środowisku osób robiących na drutach. Jako że dzierganie swetrów nie jest mi obce, szybko wymyśliłam plan naprawy i technikę podniesienia oczek.

Jak zreperować dziurę w swetrze – instrukcja

Metoda naprawy takiego uszkodzenia w dużym stopniu zależy od tego, co masz pod ręką w domu. 

Moja rada: jeśli masz stare rajstopy, zachowaj parę na takie sytuacje. Możesz również wykorzystać cienką nitkę lub standardowe nici do szycia ręcznego, ale pamiętaj, aby były jak najcieńsze, to znaczy, o grubości co najmniej 120.

Z pewnością przyda ci się cienka igła, a także szydełko – ale jeżeli go nie posiadasz, jestem w stanie pokazać, jak wykonać tę czynność bez jego użycia. Oczywiście ostre nożyczki też będą niezbędne.

W pierwszym etapie pracy zabezpieczyłam rozdarte nitki i podniosłam oczka. Potem delikatnie zacerowałam dziurę nitką, starając się, aby jej kolor jak najbardziej pasował do swetra.

Dzięki zastosowanej przeze mnie technice efekt końcowy jest taki, że tylko ja znam miejsce, gdzie znajdowała się dziurka. Z daleka praktycznie nic nie widać, z bliska minimalnie. Teraz mogę z dumą nosić ten piękny sweter jako dodatek do sukienki.

Sprawdź: Jak naprawić zamek w kurtce