Porady

Jak szydełkować – poradnik

Szydełkowanie jest zajęciem, które pomaga rozwijać precyzyjność ruchów, poprawia zdolność koncentracji, a jednocześnie potrafi wciągnąć na długi czas. Elementy dekoracyjne czy ubrania wykonane własnoręcznie na szydełku często prezentują się lepiej niż te ze sklepu. Naucz się podstawowych technik szydełkowania i stwórz samodzielnie niepowtarzalne ubrania i dodatki!

Co to jest szydełkowanie i jakie dobrać szydełko?

Szydełkowanie to metoda tworzenia tkaniny poprzez przeplatanie pętelek nici za pomocą jednego szydełka. Nazwa szydełko ma korzenie we francuskim słowie crochet, co znaczy mały haczyk.

Szydełko zakończone haczykiem jest podstawowym i niezbędnym narzędziem podczas szydełkowania. Może być wykonane z różnych materiałów takich jak metal, drewno, plastik, teflon czy nawet bambus. Są dwa główne typy szydełek:

  • standardowe – o długości 25 cm,
  • tunezyjskie – zwane również szydełkiem z żyłką, kończące się ogranicznikiem, zwykle o długości 35 cm.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar szydełka?

Rozmiar szydełka dobieramy w zależności od tego, co ma być wykonane. Drobne prace, takie jak serwetki czy koronki, wymagają użycia najmniejszych szydełek. Do tworzenia obrusów, firanek czy podkładek pod naczynia idealne są szydełka o rozmiarach 1-2 mm.

Wybierając rozmiar szydełka, zwróć uwagę na grubość włóczki, z którą planujesz pracować. Generalna zasada mówi, że do grubszej włóczki potrzebne jest grubsze szydełko. Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć na etykiecie włóczki.

Podstawowe techniki szydełkowania

Bez względu na to, co planujesz wykonać na szydełku cały proces zawsze zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jak go stworzyć? Zacznij od pierwszej pętelki, nabierz nici na szydełko i przeciągnij przez oczko. Kontynuuj, aż osiągniesz oczekiwaną długość łańcuszka. Ważne, żeby podczas szydełkowania zbytnio nie napinać oczek na łańcuszku. Powinny być one na tyle luźne, aby można było łatwo wbić w nie szydełko.

Technika siatkowa

Metoda siatkowa, zwana również jako filet, polega na naprzemiennym opracowywaniu pól pustych i wypełnionych, tak aby ostatecznie stworzyć konkretny wzór. Ta technika jest stosunkowo łatwa, ale wymaga dużej koncentracji i cierpliwości. Do pełnego nakreślenia tej metody szydełkowania konieczne jest zrozumienie, czym są pola puste i wypełnione.

  • Pole puste tworzy: 1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek umieszczony co dwa oczka od poprzedniego słupka.
  • Pole wypełnione składa się z: 4 słupków wkłuwanych kolejno w oczka poprzedniego rzędu.

Wiele wzorów, które można wykorzystać w technice siatkowej, jest dostępnych online. Szczególnie pomocne mogą być poradniki i filmy instruktażowe nagrane na platformie YouTube.

Co więcej, metoda siatkowa jest niezwykle wszechstronna. Za jej pomocą możesz stworzyć unikalne zasłony, serwetki, obrusy i nawet części odzieży!

Oczko ścisłe

Ścisłe oczko, inaczej nazywane zamykającym, jest bardzo często stosowane w różnych technikach szydełkowania. Na początek trzeba wykonać łańcuszek. Następnie przekładamy szydełko przez trzecie oczko łańcuszka i zaczepiamy nim włóczkę. Kolejnym etapem jest przeciągnięcie szydełka przez oczko włóczki. Ciągniemy dalej szydełko, aż przejdzie przez pętelkę drugiego oczka łańcuszka. I zrobione! Korzystając z tej metody, możemy również zamykać ściegi tworzone ze słupków czy półsłupków.

Sprawdź: Jak robić na drutach

O mnie

Moje wpisy

Hej, jestem Aneta. Moją największą pasją jest szycie, zwłaszcza na maszynie - uwielbiam tworzyć unikalne projekty od podstaw. Przez lata zgłębiałam tajniki różnych technik szycia, od haftu po patchwork, i zawsze staram się doskonalić swoje umiejętności.