Szycie

Jak uszyć misia?

Wiele osób chce stworzyć wyjątkową zabawkę dla swojego dziecka lub na prezent dla pociechy bliskich osób. W sklepach są tysiące propozycji, ale pluszaka można zrobić samodzielnie. Zyskuje wtedy na oryginalności, a dodatkowo można go dowolnie personalizować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uszyć misia!

Z czego uszyć misia?

Aby wykonać maskotkę, najpierw konieczne jest samodzielne stworzenie szablonu. Najlepszy w tym celu będzie twardy papier, ponieważ dzięki temu proces odrysowywania kształtu na tkaninie stanie się dużo łatwiejszy. Tak przygotowany szablon będzie też trwalszy i można go wielokrotnie używać.

Do stworzenia misia potrzebne będą:

  • tkanina,
  • filc (lub inny materiał) do zrobienia noska,
  • narzędzia takie jak ołówek, nożyczki oraz szpilki,
  • wypełnienie, np. kulka silikonowa.

Dodatkowo do zrobienia ozdób na misiu przyda się farbka do tkanin. Warto posiadać umiejętność szycia na maszynie – wtedy praca pójdzie dużo sprawniej. Można to zrobić również ręcznie, ale wtedy praca musi być wykonana bardzo solidnie.

Jak uszyć misia – instrukcja krok po kroku

Aby stworzyć uroczego pluszowego misia, najpierw złóż tkaninę na pół (prawą stroną do środka) i odrysuj kontury misia za pomocą szablonu. Możesz również użyć dwóch oddzielnych kawałków materiału, aby oddzielnie wyciąć przednią i tylną część misia. Metoda ta jest najbardziej odpowiednia dla osób mniej doświadczonych w krawiectwie, ponieważ jest prosta i łatwa do wykonania. 

Kolejno trzeba wyciąć odrysowane na tkaninie elementy, dodając około 0,5 cm zapasu. Następnie wycinamy nosek z filcu i dopasowujemy go do jednej z części misia, po czym doszywamy go zygzakiem. 

Następnym etapem jest składanie dwóch części misia ze sobą i przyszywanie ich razem po lewej stronie. Ważne jest, by podczas tego procesu pozostawić otwór w celu wypchania misia. Następnie należy delikatnie nacinać tkaninę między szwami, szczególnie w miejscach zaokrągleń (np. uszu czy łapek) oraz zagięć (tj. pod pachami albo przy szyi). Nacięcia te powinny być wykonane bardzo precyzyjnie, aby uniknąć uszkodzenia materiału. Tak samo istotne jest również cięcie między nogami misia, dzięki któremu można uzyskać piękny oraz naturalny wygląd po zakończeniu całej procedury szycia.

Przewracając misia na prawą stronę, robimy to przez otwór pozostawiony przy zszywaniu. Następnie należy wypchać go kulką silikonową – do tego celu warto użyć patyczka lub niezaostrzonej strony chińskiej pałeczki, aby uniknąć uszkodzeń delikatnego materiału.Po wypchaniu misia należy zszyć ręcznie otwór. Następnie, aby uzyskać śliczny efekt i doprowadzić go do pełnej gotowości, warto namalować oczka farbą dedykowaną do tkanin. Możesz uszyć jeszcze więcej zabawek, np. korzystając z kursu szycia lalki Tilda!