Nie możesz znaleźć dla siebie odpowiedniej torby na zakupy? Nie odpowiadają Ci wymiary dostępnych w sklepach egzemplarzy, a może nie wyglądają tak, jak chcesz? Jeśli tak, to spróbuj wykonać takie akcesorium samodzielnie! Przeczytaj nasz artykuł, w którym krok po kroku tłumaczymy, jak uszyć torbę na zakupy.
Jak uszyć torbę na zakupy – wybór materiału
Z reguły eko torby sprzedawane na zakupy wykonane są z grubszych tkanin, które nie rozciągają się. Kolorystyka powinna być jasna i schludna: szaro-neutralne lub wzorzyste materiały będą bardziej odporne na drobne zabrudzenia. Warto wybrać te o gramaturze ok. 230g/m², które są dostępne np. w IKEI.
Przed przystąpieniem do szycia na maszynie i krojenia materiału, należy go przede wszystkim zdekatyzować. Można w tym celu wyprać go w pralce lub przeprasować za pomocą żelazka z funkcją pary. Szczególnie przy naturalnych tkaninach, jak chociażby bawełna czy len, możliwe jest kurczenie się materiału o około 5-6% w praniu. Mimo że mniejsze skutki uboczne tego procesu można sobie pozwolić w torbach czy plecakach, to lepiej trzymać się dobrych praktyk i kategorycznie zdekatyzować materiał. Pamiętaj, że możesz także uszyć torbę skórzaną.
Wykrój i krojenie torby na zakupy
Aby uszyć torbę, którą będzie można nosić na ramieniu lub w ręce, potrzebne są odpowiednie wymiary materiału. Płótno jest sztywne i nie powinno się rozciągać, dlatego proponujemy skorzystanie z następujących wymiarów: 98 x 43 cm. Należy pamiętać, że po uszyciu końcowe wymiary torby to 45×40 cm. Torba może być wykończona szwem francuskim po bokach oraz z podwinięciem od góry, a jej dolny brzeg powinien być złożony.
Potrzebujemy także dwóch rączek o szerokości 3 cm, dlatego musimy skroić dwa prostokątne kawałki materiału o wymiarach 8×62 cm.
Szycie torby na zakupy
Rozkładając torbę na pół i przeprasowując zgięcie, musimy połączyć boki szpilkami i przeszyć je z odległości 5 mm od brzegu materiału. To jest ważne, ponieważ wykonujemy szew francuski – umożliwia on stworzenie estetycznego zakończenia bez użycia overlocka. Jeśli trudno Ci osiągnąć idealną równość, możesz przeszywać trochę dalej, ale upewnij się, że po zrobieniu tego szwu obetniesz nadmiar materiału na około 5 mm. Aby szew francuski mógł się ładnie rozwinąć, można delikatnie naciąć narożniki torby na dole.
Jak rozprasować szew francuski, żeby wyglądał jeszcze lepiej?
Zamiast przyszywać szew francuski na wierzchu, warto postępować według pewnej techniki. Przede wszystkim powinno się rozprasować materiał jeszcze na płasko, następnie otworzyć go i rozłożyć po obydwu stronach. Potem można odwrócić go na drugą stronę i przeszyć boki 1 cm od poprzedniego ściegu. Dzięki temu nasz szew francuski wygląda dużo lepiej i ma estetyczny wygląd. Następną czynnością jest zrobienie uchwytów torby – należy złożyć dłuższe boki do środka i przeszywać je 1 cm od brzegu, a następnie za pomocą agrafki przewrócić na prawą stronę.
Trzeba jeszcze upewnić się, że uchwyty torby dobrze się trzymają. Aby to osiągnąć należy przestębnować je jeszcze około 3-5mm od brzegu. Następnie przystępujemy do zaprasowania góry torby. Prasujemy materiał na 1 cm, aby uzyskać podwójne podwinięcie – możemy albo wyznaczyć linię pomocniczą, albo zmierzyć głębokość co parę centymetrów. Potem zawijamy jeszcze raz – na około 3 cm.
Zaprasowanie jest gotowe, a teraz zostało nam jeszcze naciąć szew francuski. Aby to zrobić, musimy pamiętać o tym, aby materiał był rozłożony na dwie strony i odciąć go około 3 mm od głębszego szwu. Następnym krokiem jest zaznaczenie delikatnie środka torby, od którego odmierzymy 8 cm dla uchwytów torby. Ramiona naszej torebki trzeba wsunąć pod zaprasowanie do samego końca i przytrzymać je szpilkami. Po obu stronach należy powtórzyć tę samą czynności, aby móc cieszyć się piękną i estetyczną torbą.
Gdy przeszyjemy już uszy z podwinięciem okaże się, że są one skierowane w dół. Chcemy natomiast, aby kierowały się one ku górze. W tym celu ustawiamy je w pożądanej pozycji i stosujemy szpilki. Następnie te miejsca przeszywamy liniami w kształcie X. W tym celu najlepiej zacząć od dołu po skosie, a potem wracać na górę i kończyć na dole po skosie – w ten sposób osiągniemy ładny efekt. Trzeba jednak pamiętać, że jest tutaj całkiem dużo materiału do przeszycia! Po wszystkim można już wiązać nici i ostatecznie przeprasować szwy. Twoja eko torba jest gotowa!