Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć ubranie lub akcesoria, umiejętność szycia na maszynie jest niezbędna. Wymaga to jednak cierpliwości i czasu, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, aby wiedzieć, jak prawidłowo korzystać ze sprzętu. Ponadto, warto również poświęcić czas na przejrzenie katalogu dostarczonego przez producenta i poznanie możliwości oferowanych przez maszynę. Nadmierny stres lub pośpiech mogą prowadzić do powstania błędów podczas szycia i niewłaściwego ukończenia projektu. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj podstawy szycia na maszynie!
Tkaniny i akcesoria do szycia
Każdy początkujący krawiec powinien zaopatrzyć się w niezbędnik do szycia. Zestaw ten zawiera elementy niezbędne do nauki szycia na maszynie i tworzenia dodatków ręcznie. W skład takiego niezbędnika wchodzą między innymi:
- szpilki, agrafki i poduszka do szpilek – pomocne do spinania warstw materiału czy wykroju,
- zapasowe szpulki – dzięki nim nie ma konieczności ciągłego nawijania nowych kolorów nici na tę samą szpulkę,
- nożyczki krawieckie – dzięki nim uzyskasz równe i niepostrzępione cięcia,
- nici – powinny być trwałe oraz w szerokiej gamie kolorystycznej, choć podstawą jest nić biała, beżowa i czarna,
- zapasowe igły – to akcesorium do maszyny może się łatwo wygiąć czy złamać, dlatego warto mieć zapas,
- prujka – to ostry ząbek, dzięki któremu rozprujesz źle wykonane szwy,
- kreda lub mydełko krawieckie – takie akcesoria pozwalają rysować kształty na tkaninie, dzięki którym łatwiej je ciąć i zszywać, a w dodatku łatwo schodzą z materiału, nie pozostawiając śladów,
- żelazko – z jego pomocą zaprasujesz ściegi i wygładzisz tkaninę,
- centymetr krawiecki – czyli po prostu miara, która umożliwia precyzyjną pracę.
Aby uczyć się szyć, połowa sukcesu tkwi w odpowiednim wyposażeniu. Pracownia powinna zostać wyposażona w podkładki i dobre oświetlenie, aby szycie było łatwe i komfortowe. Do przechowywania narzędzi potrzebny będzie organizer lub kuferek. Wybierając materiał, warto zainwestować w gęste i elastyczne tkaniny — jak chociażby bawełna — lekkie do nauki dla osób początkujących.
Podstawowe ściegi maszynowe
Nauka szycia zaczyna się od podstawowych ściegów, takich jak ścieg prosty lub wsteczny. Pierwszy umożliwia przeszycie fragmentów materiału, wykończenie brzegów i przyszywanie suwaków. Natomiast drugi to maszynowe ryglowanie, czyli zwiększanie wytrzymałości ściegu na jego początku i końcu.
Kolejnym krokiem może być nauczenie się szwu dekoracyjnego, inaczej zwanego zygzakowatym. Jest to rodzaj łączenia tkanin lub ich części używany do ozdabiania detali ubrań czy tekstyliów. Ponadto istnieje wiele innych technik szycia opartych na tych samych podstawach co powyższe ściegi, dzięki którym możliwe jest tworzenie coraz bardziej skomplikowanych projektów.
Wykroje do szycia – kiedy z nich korzystać?
Jeżeli poświęcisz trochę czasu na naukę podstaw szycia, będziesz w stanie korzystać z wykrojników. Są to specjalne formy papierowe przeznaczone do przenoszenia informacji na tkaninę, odpowiednie do tworzonego projektu. Każdy wykrój powinien zawierać symbol, który określa jego rolę i oznacza, jak ma być wycięty i zszyty materiał.
Aby przenieść go na materiale, konieczne jest odrysowanie linii lub kształtu ze wzornika na arkuszu papieru. Następnie powinno się je wyciąć i ułożyć tak, aby zostawić miejsce na szerokość szwów. Elementy warto zamocować szpilkami razem z wykrojem do materiału oraz dopisać potrzebne informacje (np. rodzaj części) i opis gotowego projektu. Dopiero po tym możesz zacząć zszywanie materiałów według instrukcji dołączonej do wykroju.
Jak zacząć szyć własne ubrania?
Szycie na maszynie może wydawać się trudne, ale wystarczy poprzedzić je przeczytaniem instrukcji krok po kroku, aby stopniowo oswajać się z tym procesem. Na samym początku warto uszyć coś prostego, np. czapkę lub szalik. Kiedy już opanujesz te podstawowe umiejętności, spróbuj uszyć dziecięce spodenki, które możesz samodzielnie zaprojektować i stworzyć nieszablonowy fason. Następnie rozbuduj swoje umiejętności tworzenia bardziej skomplikowanych ubrań – możesz na przykład uszyć spódnicę z koła na gumce. Możesz również drukować własnoręczne wzory na tkaninach, dzięki czemu stworzysz oryginalne ubrania nie do zdobycia w sklepach!