Dziś pokażę, jak uszyć podszewkę do żakietu lub płaszcza oraz jak ją prawidłowo połączyć z zewnętrzną warstwą ubrania.
Wszywanie podszewki – instrukcja krok po kroku
Poduszki
Wierzchnia część ubrania jest już gotowa. Niektóre poduszki są niesymetryczne, z przednią częścią krótszą od tylnej. Zazwyczaj mają wtedy oznaczone miejsce na barku, na przykład kropki.
Sprawdź: Dziura w swetrze
Podszewka
Wzór podszewki tworzymy na podstawie głównego wykroju, wprowadzając drobne modyfikacje.
- Układamy elementy wykroju: rewers na przodzie i odszycie podkroju szyi z tyłu. Rysujemy linię łączącą te części. Odcinamy niepotrzebne fragmenty z przodu i z tyłu (tj. część rewersu i odszycia). Musimy dostosować wzór podszewki, ponieważ w przeciwnym razie wyszłaby za duża ilość materiału. Wewnętrzną część rewersu i odszycia już mamy, ale wykonane z głównego materiału, nie podszewki.
- Wszędzie dodajemy około 1 cm zapasu. Wyjątek stanowi podłożenie dołu i rękawów – tutaj podszewkę wycinamy równo z linią wykroju.
Podczas wycinania części podszewki konieczne jest dodanie zapasu na tylny fragment.
Na wysokości pleców powstaje „worek”, który gwarantuje swobodę ruchu i zapewnia, że podszewka się nie zniszczy.
Wszystkie części podszewki są zszywane razem, w sposób odpowiadający konstrukcji powierzchni zewnętrznej.
Kolejnym krokiem jest połączenie podszewki z warstwą wierzchnią. Oznaczamy punkty, gdzie obie warstwy mają się ze sobą zetknąć, takie jak linia talii, środek tylnej części czy linie ramion.
Następnym etapem jest staranne przypięcie obu warstw szpilkami w równych odstępach, a następnie ich zszycie. Ważne, aby nie zszywać dolnej krawędzi – przez ten otwór odwrócimy podszewkę na stronę prawą.
Na zakończenie mocujemy podkładkę na dole.