Czy zdajecie sobie sprawę, że szycie ręczne to coś więcej niż tylko fastryga? Zapewne o tym wiecie, lecz kto z Was kiedykolwiek zastanawiał się nad ilością różnych rodzajów ściegów i ich zastosowaniem?
Szycie w dawnych czasach
Chociaż dla wielu osób szycie jest nierozerwalnie związane z maszyną do szycia, to nie zawsze tak było. Dzisiaj takie urządzenie można znaleźć prawie w każdym domu. Na rynku dostępna jest szeroka gama wielofunkcyjnych maszyn do szycia – różnych marek, klas i zakresu cenowego. Ale warto mieć na uwadze, że kiedyś tak nie było.
Jak więc wyglądało życie przed erą tych maszyn do szycia? Skąd pochodziły te olśniewające, pełne przepychu i detali balowe suknie?
Każdy element ubioru, często pełen finezyjnych detali, był ręcznie szyty przez modystki oraz ich szwaczki, które skrupulatnie tworzyły wyszukane stroje. Aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, musiały doskonale opanować różnorodność ściegów i techniki ich wykonania.
Sprawdź: Jak przyszyć guzik
Co to jest ścieg?
Szycie ściegowe to metoda, w której nitka jest prowadzona przez materiał pomiędzy jednym a drugim nakłuciem.
Zarówno w przeszłości, jak i obecnie, techniki szycia ręcznego można podzielić na trzy główne kategorie: ściegi łączące, brzegowe i ozdobne.
Pierwsza kategoria – ściegi łączące
Jak wskazuje sama nazwa, ich głównym zadaniem jest solidne i trwałe połączenie dwóch oddzielnych kawałków materiału. Aby to osiągnąć, technika szycia musi być precyzyjnie stosowana, z gęsto rozmieszczonymi punktami szycia i równomiernie dociągniętą nitką. Do tej grupy należy:
- Fastryga jest pomocniczym ściegiem stworzonym w celu ułatwienia sobie pracy, stabilizacji złączonych kawałków materiału oraz zapobieganiu ich przesuwaniu podczas szycia właściwym ściegiem. Ten ścieg umożliwia również marszczenie tkanin, dzięki czemu możemy łatwo stworzyć dowolną falbankę.
- Ścieg za igłą jest solidnym i trwałym sposobem na połączenie dwóch kawałków materiału. Jest to ścieg, który najczęściej wykorzystujemy przy ręcznym szyciu odzieży.
- Ścieg stębnowy na górnej powierzchni tkaniny wygląda jak ścieg maszynowy pod warunkiem, że jest wykonany precyzyjnie i równo. Można go używać do łączenia dwóch kawałków tkaniny, ale może też pełnić funkcję dekoracyjną. Poprowadzenie go na prawej stronie wcześniej połączonego materiału daje efekt stębnowania. Dodatkowo ten ścieg wzmacnia szew.
- Ścieg łańcuszkowy jest najczęściej kojarzony z haftem i ozdabianiem, a często pomijany jako ścieg łączący. Szkoda, ponieważ może być skutecznie wykorzystany do łączenia dzianin. Jest to jedyny ścieg łączący, który jest elastyczny.
Druga kategoria – ściegi brzegowe
Ich głównym celem jest zabezpieczanie brzegów materiału przed wysnuciem. Uszycie na przykład bluzki nie jest wystarczające, ponieważ musimy też zapewnić, żeby tkanina nie zaczęła się strzępić po kilku praniach, co mogłoby spowodować rozsunięcie szwów. Do tej kategorii należy:
- Ścieg obrzucający skośny jest z reguły wykorzystywany do obrabiania brzegów tkaniny. Warto zwrócić uwagę, że im bardziej delikatna tkanina, tym gęstszy powinien być ścieg.
- Ścieg dziergany nie jest tak często używany do wykańczania krawędzi materiału, ale jest nieoceniony podczas ręcznego tworzenia dziurek na guziki. Co ciekawe, jest coraz częściej używany jako ścieg dekoracyjny. Natomiast hafciarkom jest on dobrze znany jako podstawa do tworzenia pięknych haftów Richelieu.
Ostatnia kategoria – ściegi ozdobne
Ich zastosowanie jest powszechnie znane, ponieważ stanowią dekoracyjny element, który ma na celu podkreślenie poszczególnych części ubioru. Te ściegi często są wykonywane w kontrastującym kolorze na klapach, kołnierzach, paskach czy mankietach, dzięki czemu przyciągają uwagę i nadają odzieży unikalnego charakteru. Nie trzeba dodawać, że ze względu na ich zadanie, wymagają one szczególnej precyzji i cierpliwości podczas wykonywania. Istnieje wiele różnych ściegów ozdobnych, a każdy może wymyślić swój własny, bo ścieg to przecież tylko sposób, w jaki nitka jest prowadzona na tkaninie. Poniżej przedstawiam kilka przykładów:
- ścieg sznureczkowy
- ścieg zakopiański
- ścieg janina
- ścieg krzyżykowy
- ścieg gałązkowy
- ścieg mereżka
- ścieg dziergany
- ścieg łańcuszkowy
Sprawdź: Dziura w swetrze
Korzystając z tych technik ściegu ręcznego, wystarczy odrobina cierpliwości, aby szyć bez użycia maszyny. W końcu nie ustępujemy zdolnościom szwaczkom z XVI czy XVII wieku, a stworzone przez Was ubrania będą starannie wykonane i prawdziwie unikalne. Efekt końcowy z pewnością Was zaskoczy!
Sprawdź: Jak naprawić zamek w kurtce